„ A múlt nem halott. Még csak el sem múlt.” (William Faulkner )

2020.05.08


Vagy, ahogy Freud és Jung már száz évvel ezelőtt azonosította a " traumás újrajátszást " ami a tudatalatti próbálkozása, hogy újrajátssza a megoldatlant, hogy aztán helyrehozhassuk.

Más szavakkal, hajlamosak vagyunk addig ismételgetni saját tudatalatti mintáinkat, míg a tudatosság fényével meg nem világítjuk őket, felszínre nem hozzuk, meg nem értjük eredetüket és üzenetüket. Van, hogy családok generációi ismétlik a megoldatlan traumákat.

A terápiában megjelenő új lehetőségek már túllátnak az egyéni traumákon és a család és a társadalom története során lezajlott traumás eseményeket is beleveszik a képbe. Eltérő típusú és súlyosságú traumák - öngyilkosság, háború, elhagyás, korai halál - generációk életét kísérhetik végig különféle problémákat okozva.

Ha a családból valaki elviselhetetlen fájdalmat, gyászt, bűntudatot él át és túl nagy a fájdalom, elkerülheti, eltemetheti azt. Mígnem a fájdalom utat nem talál, hogy kifejeződhessen, megoldódhasson. Viszont a kifejeződés lehetőségét sokszor a következő generációkban találja meg, akiknél megmagyarázhatatlan tüneteket, viselkedési formákat, eseményeket okozhat. Ha sikerül rátalálnunk honnan erednek ezek a traumák régóta fennálló , romboló családi mintáktól szabadulhatunk meg.

Az epigenetika kutatói egyre újabb és újabb felfedezéseket tesznek a transzgenerációs traumák hatásainak enyhítésére. Egyre inkább bizonyított, hogy gondolatokkal, belső képekkel, vizualizációval, meditációval változtathatunk génjeink kifejeződésén.

Ahogy a kutatásokból kiderült, a DNS-ünket ugyan nem változtathatjuk meg, de annak megnyilvánulásait, kifejeződését igen, és ezzel nagyjából ugyanazt érhetjük el. Minden egyes génünk hozzávetőlegesen 30 000 módon nyilvánulhat meg a környezeti hatások, gondolkodásunk változásának függvényében. Megdőlni látszik a genetikai determinizmus elve, miszerint génjeink jelentik a végzetünket. Nem vagyunk eleve kiszolgáltatva a betegségek, problémák családon belüli ismétlődésének. Hacsak nem hiszünk a tudatalattinkba programozott téves hiedelmeknek.

Az egyik fontos módszer amivel ezt elérhetjük, ha hagyjuk, hogy elég erős hatást gyakoroljon ránk egy érzés, belső kép ahhoz, hogy kiszorítsa a bennünk élő régi traumás érzelmeket. Az elménk hatalmas gyógyító erőre képes. Az agyról alkotott képek azt mutatják, hogy akár elképzelünk, akár megélünk egy eseményt az agyban azonos neuronok és területek aktiválódnak. Tehát a fájdalmas emléket képzeletünk által pozitív képre cserélhetjük.

" Az elképzelés a teremtés kezdete"- írja George Bernard Shaw

A kutatók feltárták, hogy például a meditálóknál már nyolc órányi meditációt követően genetikai és molekuláris változásokat tapasztaltak.

A vizualizáció használata a gyógyításban egyre népszerűbbé válik a stressz , félelmek, fóbiák kezelésénél.

Néha elég, ha kapcsolódunk ahhoz ami a félelmeink, problémáink mögött rejlik, az új meglátás hatására képesek vagyunk elengedni fájdalmas képeinket, szorongásunkat, haragunkat és már ennek hatására elindul a gyógyulás folyamata. Néha több kell, gyakorlatok, rituálék, hogy kialakítsunk egy új belső képet, új viselkedésmintákat.

Az egyre szélesedő terápiás módszereknek, oldásoknak köszönhetően lehetőségünk van nemcsak a fogantatásunk óta belénk íródott traumáktól megszabadulni, hanem a generációkon átívelő negatív programoktól is. Legyen az egy háborút elszenvedett ősünk hagyatéka, vagy családi veszteség, gyász következménye. Vagy valami, amit a kollektív tudattalanból vettünk át. Lehet, hogy eddig hasztalan kerestük magunkban az okokat és nem láthattuk a megoldást sem.

Új gondolatokkal, új érzésekkel megváltoztathatjuk genetikánkat, utat nyithatunk magunknak egy elégedettebb, boldogabb élet felé.


Felhasznált irodalom: Mark Wolynn- Örökölt családminták


Triebl Mária    +36/20/394 7746
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el